Aktuálně

Public money? Public code! v češtině

5.6.2019

Spolek Otevřená města zajistil překlad a vydání brožury Public Money Public Code. Tato publikace i neznalého čtenáře seznámí se základními otázkami ohledně svobodného softwaru, sdílení zdrojových kódů a využití těchto mechanismů ve veřejné správě. Anglický originál připravila Free Software Foundation Europe (FSFE). K dispozici je rovněž tisková verze a zdrojový kód sazby.

dočíst článek

Veřejná správa prakticky

1.4.2019

Dne 26. 2. 2019 se v prostorách Univerzity Pardubice konal 1. ročník Konference „Veřejná správa prakticky“ – setkání specialistů ICT měst a obcí, kterou pořádala Otevřená města spolu s Univerzitou Pardubice.

dočíst článek

Nové Město na Moravě otevřelo brány IoT

4.10.2018

The Things Network logoInternet věcí známý pod zkratkou IoT je dnes všeobecně používaný a rozšířený termín, který jednoduchým slovním spojením vyjadřuje podstatu tohoto nového trendu = propojení různých „věcí“ s Internetem. Provozujeme infrastrukturu, tedy brány ke kterým se může kdokoliv připojit a využít je, vysvětluje roli Nového Města na Moravě starosta Michal Šmarda. Děje se tak díky komunikační síť IoT na otevřené platformě TTN (The Things Network). Jedná se o bezdrátovou síť, ne nepodobnout té mobilní - ale pro IoT zařízení, která umožňuje jednoduchou a energeticky nenáročnou komunikaci s velkým dosahem. V zahraničí s tímto řešením přišel roku 2015 Amstrodam a velmi rychle se rozšířilo do šesti světadílů. Značné oblibě se těší ve Švýcarsku, kde jenom v Curychu a jeho okolí je v provozu více jak stovka bran. My začínáme na dvou.

dočíst článek

NEWSLETTER PROSINEC 2017 - BŘEZEN 2018

9.4.2018

Praha 7 v CityVizoru

Do rozklikávacího rozpočtu CityVizor byl v březnu připojen další člen Otevřených měst, městská část Praha 7. Data Prahy 7 si můžete prohlédnout na www.cityvizor.cz/praha7, tiskovou zprávu na webu Prahy 7. Pracujeme také na připojení dalších členských měst.

dočíst článek

NEWSLETTER SRPEN - LISTOPAD 2017

1.12.2017

CityVizor: malá česká revoluce

Na začátku září jsme CityVizor za zájmu médií (např. České televize, Lupa.cz) oficiálně spustili. Ondřej Profant představil CityVizor 8. října 2017 v rámci LinuxDays v Praze a 4. listopadu 2017 na konferenci OpenAlt v Brně. CityVizor byl pozitivně hodnocen i odborníky na otevřená data. Společně s Ministerstvem financí jsme získali hned dvě ocenění v soutěži Společně otevíráme data. V hlavní kategorii se CityVizor umístil pátý a nadto získal Cenu Fondu Otakara Motejla. K tomu organizátoři soutěže dodali: “CityVizor naznačuje, kde bychom chtěli s IT veřejné správy jednou být.

dočíst článek

Další meta pokořena

12.1.2016

Úterý 12. ledna 2016 se pro spolek stalo dalším přelomovým dnem, neboť se nám sešel dostatečný počet přihlášek pro zaregistrování spolku tj. nejméně tři obce a jedna nevládní organizace. Všem zúčastněným děkujeme za podporu.

dočíst článek

Poslanci rozhodnou o registru smluv již zítra!

23.11.2015

V úterý 24. 11. 2015 proběhne v Poslanecké sněmovně rozhodující hlasování o povinnosti zveřeňovat všechny smlouvy státu na Internetu. Rekonstrukce státu, kterou inicioval zakládající člen spolku Otevřená města, organizace Frank Bold, varuje, že senátní verze zákona je nefunkční paskvil a vyzývá občany, aby kontaktovali poslance. Premiér Sobotka a většina poslanců ČSSD a KSČM totiž mají v úmyslu hlasovat pro senátní verzi zákona. Rozdíly mezi původní sněmovní verzí zákona a verzí po senátních úpravách popisuje Rekonstrukce státu stručně v pěti bodech.

dočíst článek

Balíček pro zakládající členy

2.11.2015

V tomto balíčku najdete vzor usnesení a důvodové zprávy k založení spolku Otevřená města. Tím bude splněno vše potřebné, aby se vaše město nebo obec mohly přidat mezi zakládající členy organizace Otevřená města, pokud to schválí zastupitelstvo. Města, kterým je otevřena možnost stát se zakládajícími členy, jsou uvedena na konci stanov. Ostatní města musí podat přihlášku.

dočíst článek

Brno se chce stát otevřeným městem

28.7.2015

Členové Rady města Brna dnes vzali na vědomí iniciativu o založení spolku Otevřená města. Tento záměr je obsažen v Informační strategii města Brna jako jeden z důležitých milníků v procesu naplňování cíle Strategické řízení informatiky (STR).

dočíst článek

Zakládáme spolek Otevřená města

6.2.2015

Představujeme organizaci Otevřená města, jejímž cílem je spolupráce na důležitých projektech v oblasti IT. Díky sdílení nákladů umožní Otevřená města hospodárnější pořizování software pro veřejnou správu v zapojených městech a obcích.

dočíst článek