Public money? Public code! v češtině

05. 06. 2019

Spolek Otevřená města zajistil překlad a vydání brožury Public Money Public Code. Tato publikace i neznalého čtenáře seznámí se základními otázkami ohledně svobodného softwaru, sdílení zdrojových kódů a využití těchto mechanismů ve veřejné správě. Anglický originál připravila Free Software Foundation Europe (FSFE). K dispozici je rovněž tisková verze a zdrojový kód sazby.

„Často se potýkáme s tím, že zástupci samospráv nevědí, co je to svobodný software či v něj nemají důvěru. Proto jsem velmi rád, že můžeme představit tento materiál, který přehledně shrnuje vše podstatné.“ říká předseda spolku Otevřená města Ondřej Profant

Opensource je software ke kterému je dostupný i jeho zdrojový kód. Pokud je zároveň i pod svobodnou licencí, tak se jedná o svobodný software. Opensource má zcela zbytečně pověst „horšího software zadarmo“. Přitom je to dnes mnohdy naopak. Ve spoustě oblastí opensource určuje kurz, jeho stabilita láká malé, střední i velké firmy a čím dál tím víc větších firem do něj investuje nemalé prostředky. Máme tu širokou třídu enterpreise ready open source softwaru.