Nové Město na Moravě otevřelo brány IoT

04. 10. 2018

Internet věcí známý pod zkratkou IoT je dnes všeobecně používaný a rozšířený termín, který jednoduchým slovním spojením vyjadřuje podstatu tohoto nového trendu = propojení různých „věcí“ s Internetem.

Provozujeme infrastrukturu, tedy brány ke kterým se může kdokoliv připojit a využít je, vysvětluje roli Nového Města na Moravě starosta Michal Šmarda. Děje se tak díky komunikační síť IoT na otevřené platformě TTN (The Things Network). Jedná se o bezdrátovou síť, ne nepodobnout té mobilní - ale pro IoT zařízení, která umožňuje jednoduchou a energeticky nenáročnou komunikaci s velkým dosahem. V zahraničí s tímto řešením přišel roku 2015 Amstrodam a velmi rychle se rozšířilo do šesti světadílů. Značné oblibě se těší ve Švýcarsku, kde jenom v Curychu a jeho okolí je v provozu více jak stovka bran. My začínáme na dvou.

Naše brány také splňují open-source hardware principy, čímž jsme zvolili cestu, kdy v transparentnosti a nezávislosti na dodavatelích již prakticky nelze jít dál, dodává Michal Šmarda. Naším cílem je nabídnout všem lidem i firmám vlastní infrastrukturu pro IoT a podpořit tak technologický rozvoj i podnikání. Síť lze využit k vývoji a testování HW a SW studenty i kutily.

Naše místo je tam kde občan nestačí technicky nebo kde to začíná být finančně nákladné. Současně se uživatelé nemusí bát, že by jim město četlo data nebo mohlo ovládat světla v obýváku - vše je šifrováno. Stejně jako potřebujeme svobodný software a hardware, potřebujeme i svobodné sítě jako je TTN. Není to jen otázka technologií nebo ceny – je to otázka lidské svobody, rozložení politické a ekonomické moci a v konečném důsledku otázka přežití. Není jedno, kdo má moc nad našimi počítači a sítěmi – musíme to být my – občané, uživatelé a vlastníci jednotlivých počítačů a částí sítě. Cílem města je vytvořit podmínky pro rozvoj IoT v Novém Městě a umožnit všem využití těchto nových technologií.

Spolek Otevřená města připravil formou wiki hlavně návody a postupy jak se k Internetu věcí přes síť TTN připojit. Živá ukázka sběru dat o aktuální teplotě a vlhkosti je dostupná na adrese iot.otevrenamesta.cz/. Brány pochází z brněnského hackerspace base48.

Zdroje:

Převzato a upraveno z webu Nového Města na Moravě